Lise yıllarından beri edebiyata ilgi duyan Erhan Büyükakıncı, Türkçe ve Fransızca şiir ve öykü denemeleriyle kitap dünyasına ilk adımını attı. Fransızca yazdığı öykü ile 1987 yılında İstanbul Fransız Konsolosluğu’nca ödüllendirildi ve üniversitenin ilk yıllarında Can Yayınları’nda Erdal Öz ile tanışması ona çeviri dünyasının kapılarını açtı. İlk olarak 1991 yılında Tahar Ben Jelloun’un “Tanca’da Sessiz Bir Gün” başlıklı kitabını çevirdi. Çevirisini tamamlayıp yayınlanması teklifiyle Can Yayınları’na sunduğu Victor Hugo’nun “Bir İdam Mahkûmunun Son Günü” adlı eser 1992 yılında basıldı ve günümüze değin yedi baskı yaptı. Bu kitabın önsözünü yazarken, hem Victor Hugo’nun yazarlık dünyasını değerlendirdi hem de batılı ülkelerde tartışma konusu olan idam cezasının siyasal tartışmalarına değindi.

Fransa’daki lisansüstü eğitiminin ardından kısa bir süre özel bir çeviri bürosunda çalıştıktan sonra Metis Yayınları’nca yayınlanan “Yaşadığımız Dünya 1992 Ekonomik ve Jeopolitik Yıllık” başlıklı araştırma çalışmasını üstlenen çevirmenler grubu arasında yer aldı.

Bunları takiben edebiyat alanında, Can Yayınları bünyesinde önce 1997’de Şilili yazar Luis Mizon’un “İnka’nın Ölümü”, ardından 1998 yılında Fransız gazeteci ve araştırmacı Pierre Assouline’in “Camondoların Sonuncusu” adlı yapıtlarını çevirdi. Söz konusu son çeviri çalışması, 1998 TÜYAP Kitap Fuarı’nda Pierre Assouline’in de katıldığı bir söyleşiyle kamuoyuna tanıtıldı.

En son çeviri çalışmalarını Yapı Kredi Kültür Yayıncılık bünyesindeki araştırma ve kültür kitaplarıyla (11 Eylül, Mouradgea d’Ohsson’un Osmanlı İmparatorluğu’ndaki Çalışmaları) 2000’lerin başında gerçekleştirdi. 2000’li yıllarda Literatür Kitabevi ve Can Yayınları’nda yabancı kitapları değerlendirme raportörlüğünde bulundu. Radikal Kitap Eki’nde birçok kitap değerlendirme makaleleri yayınlandı.

Erhan Büyükakıncı, Fransızca ve İngilizce şiir çeviri çalışmalarında da bulundu. Özellikle meraklısı olduğu İrlanda/Kelt kültürünün en önemli şairlerinden W.B. Yeats’in birçok şiiri üzerinde çeviri denemeleri vardır.